Dorosła kobieta i problem menopauzy
Menopauza oznacza po prostu koniec miesiączki kobiety. Nie powinno traktować się jej jako kłopot, jednak raczej jako etap w życiu, który stwarza idealną okazję do oceny własnego zdrowia i zaplanowania kolejnej fazy życia. Jakakolwiek dojrzała kobieta powinna wykorzystać tę możliwość.
dojrzała kobieta
Żeńska menopauza – najważniejsze informacje
Menopauza jest pospolitą częścią życia i zwykle przypada na wiek od 45 do 55 roku życia. Blisko 70% kobiet mówi o znaczących objawach związanych z menopauzą, a 40% z nich udaje się nawet po radę do doktora z powodu ich dokuczliwości.
Poszczególne objawy różnią się między sobą – charakterem, jak też stopniem nasilenia. Niektóre kobiety sugerują, iż odczuwają wyłącznie niezmiernie niewielki dyskomfort, podczas kiedy inne są dotknięte menopauzą w tak wielkim stopniu, iż pojawia się nawet kłopot niezdolności do wykonywania typowych powszednich czynności.
Jeżeli spojrzymy na problem menopauzy w dłuższej perspektywie, po jej przebyciu jesteś bardziej narażona na rozwój osteoporozy (przerzedzenie kości) oraz schorzeń serca, chociaż podjęcie pewnych środków powiązanych ze stylem życia pomagają obniżyć to ryzyko.
Co odpowiednio dzieje się w okresie menopauzy?
W okresie menopauzy Twoje ciało przestaje przygotowywać się co miesiąc do poczęcia potomka: jajniki przestają wypuszczać jaja, wytwarzają coraz to mniej hormonów żeńskich, estrogenu oraz progestagenu, a finalnie miesiączki się kończą. Zmniejszenie hormonów żeńskich może powodować symptomy, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, nocne poty, bojaźń, kołatanie serca, depresja, obniżone libido, czy problemy ze snem.